نیاز بازار داخلی عراق به سیمان

وزارت صنایع و معادن عراق اعلام کرد نیاز بازار عراق به سیمان سالانه 30 میلیون تن است. مدیر کل شرکت سیمان جنوب در این مورد گفت کارخانه های سیمان دولتی و خصوصی در عراق میتوانند 20 میلیون تن از این نیاز را تامین نمایند و لازم است 10 تن دیگر از سایر کشورها وارد گردد. وی گسترش کارخانه های سیمان و قطع وابستگی در این کالا را ضروری دانست. ایشان اضافه نمودند تعداد کارخانه های داخلی در حال حاضر به 21 کارخانه رسیده است.

تحلیل رایزن بازرگانی:

اولین کالای صادراتی طی سال گذشته به عراق سیمان بوده و 8 میلیون تن سیمان به عراق صادرگردیده است

سال گذشته 70 میلیون تن سیمان در ایران تولید شده است که در خاورمیانه اول است

11 درصد از تولید سیمان ایران به عراق صادر میشود

60درصد از صادرات سیمان ایران به هدف عراق انجام میگیرد

با این توضیحات لازم است برنامه ریزی استراتژیک برای صادرات سیمان به عراق صورت پذیرد و نسبت به تعیین استراتژی در این صنعت بویژه در قیمت گذاری، ساخت کارخانه، تامین مواد اولیه، سرمایه گذاری و … تصمیم گیری شود. زیرا با برنامهریزیهای دولت عراق در آینده نیاز به واردات این کالا مرتفع خواهد گردید. از طرفی بایستی به هزینه های زیست محیطی کارخانههای سیمان توجه ویژه گردد. از طرفی میزان اشتغال زایی در نیروی کار و سیستم حمل و نقل در این میان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

پست بعدی

دیوانیه دو پروژۀ مسکن اجرا می کند

چ سپتامبر 18 , 2013
وزارت مسکن و بازسازی عراق ماه گذشته کلنگ دو پروژۀ مسکونی را در الدیوانیه به زمین زد که هدف از آن کاهش بحران مسکن در این استان است. علی عبود، رئیس بخش رسانه ای کمیسیون مسکن دولتی وزارتخانه، گفت که مجتمع «دورالاسکان»، که هزینه ای حدود 29.5 میلیارد دینار عراقی […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق