بغداد استراتژی مسکن انبوه را در پیش می گیرد

شهرداری بغداد استراتژی جدیدی را از ماه اوت برای مسکن در پیش گرفته است که شامل عرضه زمین به ساکنان سکونتگاه های غیررسمی و مناطق زاغه نشین پایتخت است.

حکیم عبدالزهره، معاون رسانه ای و روابط عمومی شهرداری، به موطنی گفت که استراتژی جدید مسکن «بزرگترین در نوع خود از دهه 1960 است.»

وی گفت که هدف از این استراتژی «دادن زمین مسکونی به ده ها هزار ساکن فقیر و نیازمند» است تا به آنها کمک کند سرپناه مناسبی برای خود تامین کنند و از این طریق «معضل گسترش مناطق زاغه نشین» تخفیف یابد.

عبدالزهره گفت که این گونه مناطق طرح های شهری پایتخت را تخریب کرده اند و ساکنان این سکونتگاه ها «شرایط زندگی سختی دارند و نیازمند توجه و حمایت فوری هستند.»

با برنامه جدید، کمیته های تخصصی از سوی شهرداری به صورت هفتگی از سکونتگاه های غیررسمی بازدید خواهند کرد.

او گفت که طی این بازدیدها، اطلاعات دست اولی از شرایط زندگی در این گونه سکونتگاه ها گردآوری شده و از ساکنان آن ها ثبت نام به عمل می آید تا عملیات ارزیابی، توزیع و تخصیص زمین های مسکونی آغاز گردد.

زمین های مربوطه توسط بنگاه های معاملات ملکی به ثبت می رسند که سپس اوراق و مدارک مالکیت آن ها را به نام افراد صادر خواهند کرد.

عبدالزهره گفت: «کار ما تدریجی و مرحله به مرحله است.»

او گفت: «به محض اینکه کار ارائه مدارک مالکیت زمین به ساکنان یک منطقه به اتمام برسد، ما به منطقه دیگری خواهیم رفت و بر همین منوال ادامه می دهیم تا همه مناطقه زاغه نشین بغداد را پوشش دهیم و همه ساکنان آن ها را صاحب زمین کنیم.»

قدم های اول شروع شده است

عبدالزهره گفت که این پروژه شروع شده است.

او گفت: «طی دو هفته اخیر ما ثبت نام از 1,400 خانواده که در مناطق زاغه نشین الکرخ و الرصافه در دو سوی بغداد زندگی می کنند را شروع کرده ایم.»

وی افزود که این «اولین قدم برای عرضه زمین مسکونی به ساکنان است؛ حال چه این زمین در منطقه مسکونی خود آن ها باشد یا در مناطق دیگر.»

او گفت که به کسانی که از این برنامه منتفع می شوند وام های مسکونی با شرایط سهل ارائه خواهد شد تا واحد مسکونی مناسبی را در زمین خود بنا کنند؛ در همین حال شهرداری به سایر ادارات دولتی برای تامین خدمات مورد نیاز رجوع خواهد کرد.

وی گفت که این خدمات شامل برق، آب آشامیدنی و شبکه فاضلاب، روکش خیابان ها و سایر خدمات نظیر مدرسه، کودکستان، مراکز بهداشتی و درمانی و تفریحی است.

او گفت: «حل این معضلات نیاز به زمان زیادی دارد، ولی ما با شناخت جامعی که از این موضوع داریم و از طریق این استراتژی و با کمک همه طرفین، با آن برخورد خواهیم کرد.»

او گفت: «ما از هم اکنون با نیروهای امنیتی همکاری می کنیم تا از رشد مناطق زاغه نشین جدید در نواحی تحت پوشش این استراتژی، جلوگیری کنیم.»

غالب الزاملی، عضو کمیته خدمات شورای ولایتی بغداد، گفت: «زمینی که به افراد نیازمند در مناطق زاغه نشین واگذار می شود در حومه پایتخت قرار دارد و مساحت آن ها معادل 150 مترمربع است.»

او به موطنی گفت که لازم است «کمک مالی کافی صورت گیرد تا خانواده های مستحق بتوانند واحد مسکونی مناسبی بر روی زمین خود احداث کنند و همچنین خدمات مورد نیاز آن ها هم در مناطق جدید مستقر شوند تا این مجموعه ها به نواحی زاغه نشین جدید بدل نشوند.»

مسکن ارزان قیمت بیشتری مورد نیاز است

الزاملی همچنین خواستار احداث مجموعه های مسکن ارزان قیمت بیشتری شد که با ساختمان های بلند مرتبه بتوانند اقشار کم درآمد و نیازمند را که مسکن مناسبی ندارند، اسکان دهند.

الزاملی گفت: «تعداد 249 محله زاغه نشین در نواحی مختلف بغداد وجود دارد که تعداد ساکنان هر یک از آن ها بین 2,000 تا 175,000 نفر متغییر است.»

او گفت که عراق برای حل بحران فعلی مسکن به 2 میلیون واحد مسکونی جدید نیاز دارد.

در همین حال، وحده الجمیلی، از کمیته خدمات مجلس گفت که مهم است که راهکار مناسبی برای تضمین توزیع عادلانه و برابر قطعات زمین ایجاد گردد.

وی به موطنی گفت: «مساله زاغه نشینی نیازمند برخورد و راه حل های اساسی است.»

او گفت: «ما معتقدیم دادن زمین یکی از این راه حال ها است و این اقدام باید با تدابیر دیگری، مانند حمایت از کسانی که از وام های مسکونی بهرمند می شوند و تامین زیرساخت های [ضروری] در نواحی آن ها، همراه شود.»

او گفت که باید مطمئن شد که آنهایی که واقعا مستحق هستند زمین دریافت کنند و باید تضمین هایی را ایجاد کرد که افرادی که فقیر و نیازمند هستند و در حال حاضر در مناطق زاغه نشین زندگی می کنند زمین دریافت کنند.

پست بعدی

برگزاری نمایشگاه توانمندیهای بخش تعاون ایران در عراق

پ آگوست 22 , 2013
بزودي چهارمین نمایشگاه توانمندیهای بخش تعاون و خصوصی جمهوری اسلامی ایران بزودی در دهوک عراق برگزار می شود . معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی دیشب در دیدار با استاندار دهوک عراق که در استانداری دهوک برگزار شد گفت : برگزاری این نمایشگاه در پاییز سال جاری بستر […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق