کربلا یک سلسله پروژه های خدماتی را تکمیل می کند

وزارت شهرداری ها و زیرساخت های عراق این ماه پروژه های استراتژیک متعددی را در استان کربلا تکمیل کرده است. کربلا مقصد هزاران زائری است که در تمام سال از حرم های مقدس آن دیدن می کنند.

به عنوان بخشی از تلاش برای کاهش ترافیک در کربلا، کمربندی العباس که با هزینه ای نزدیک 17 میلیارد دینار عراق (14.6 میلیون دلار) ساخته شد اوایل ماه اوت گشایش یافت.

ضیاء البغدادی، مدیرکل شهرداری ها در وزارتخانه گفت که کار بر روی روگذر امام علی و سیف سعد ادامه دارد.

وی گفت که این وزارتخانه همچنین «97 میلیارد دینار (83.5 میلیون دلار) برای ساخت یک بزرگراه که شهر را دور می زند اختصاص داده است.»

وی گفت که بررسی ها و مطالعات فنی و تدارکات دیگر برای ساخت آن بزرگراه تمام شده که راه را برای واگذاری پروژه به یک شرکت و شروع ساخت آن هموار می کند.

البغدادی گفت که اعتقاد دارد روگذرها و پروژه های راهسازی دیگر ترافیک را که به خاطر تعداد بالای توریست های مذهبی شهر را قفل می کند، کاهش می دهد.

وی گفت که برای جذب این توریست ها، وزارتخانه توسعه دو شهر توریستی را تمام کرده است که هر کدام با وسعتی حدود 20 دونم شامل واحد های مسکونی، مسجد، رستوران و مراکز بهداشتی و خدماتی هستند و می توانند هر یک 5,000 نفر را در خود جای دهند.

البغدادی گفت که اولین شهر در جاده ای قرار دارد که کربلا را به بغداد متصل می کند و دومی در مسیر استان نجف واقع شده است. همچنین آخرین کارها روی سومین شهر در الهندیه در حال انجام است.

وی گفت که این وزارتخانه همچنین روی پروژه آب آشامیدنی کار می کند که آب کربلا و شهرهای کوچک دیگر شامل عین التمر، عون و الحسینیه را تامین می کند.

وی گفت که این پروژه که حدود 206 میلیارد دینار (177 میلیون دلار) هزینه دارد «در حال حاضر با 20 درصد توان خود کار می کند.»

وی گفت: «ما منتظر هستیم تا تعدادی ژنراتور الکتریکی برای فعال کردن پروژه با توان کامل که به 10,000 متر مکعب در ساعت خواهد رسید، دریافت کنیم.»

البغدادی گفت که پروژه های دیگری که در این استان در حال ساخت است شامل شبکه فاضلاب و تصفیه آب و کشت گیاهان دارویی در کربلا، الحر و الهندیه است.

نیازهای فوری

عقیل الطریحی، فرماندار کربلا، تلاش های وزارتخانه را ستود و خواستار تلاش بیشتر شد.

وی گفت: «به رغم این پروژه ها، استان هنوز نیاز فوری به خدمات اضافی و پروژه های ساختمانی دارد، چراکه توریست های بسیاری به اینجا می آیند؛ در فصل های مذهبی میلیون ها نفر و روزانه هزاران نفر به اینجا می آیند.»

الطریحی گفت که امیدوار است شاهد کار بر روی پروژه هایی باشد که قبلا تایید شده اند، اما هنوز شروع نشده اند.

وی گفت که این پروژه های استراتژیکی شامل ساخت فرودگاه و ساخت پالایشگاه نفت و انبار است.

وی گفت که این پروژه ها «استان را توسعه و سرمایه گذاری در آن را افزایش می دهد و بعلاوه هزاران شغل ایجاد می کند.»

احسان العوادی، عضو کمیته خدمات و ساختمان مجلس، گفت که این کمیته اخیرا دیدارهای متعددی با عادل مهودر، وزیر شهرداری ها و زیرساخت ها، برای پیگیری پروژه های کربلا و استان های دیگر برگزار کرده است.

وی گفت که کمیته خدمات، مشاوره خود با وزیر و دیگر مسئولان برای پیشبرد پروژه ها و حفظ سرعت لازم برای تکمیل آن ها را ادامه می دهد.

پست بعدی

قطار شتابان توسعه در افلیم کردستان عراق؛

ی سپتامبر 1 , 2013
کردستان؛ آرامش و رشد اقتصادی پایدار اقلیم کردستان عراق: اگر صدای انفجار بمب به گوش نرسید، اگر در خیابان ایست بازرسی وجود نداشت، اگر احساس امنیت و آرامش کردید و با مردمی قانونمند روبرو شدید، شک نکنید که در اقلیم کردستان عراق هستید. متعجب نشوید اگر سربازان انگشتهایشان بر ماشه […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق