راه اندازی پروژه های بهداشتی در میسان آغاز شد

به عنوان بخشی از تلاش های انجام شده جهت توسعۀ زیر ساخت ها در استان میسان، شورای استانی این استان سرگرم کار بر روی یک رشته از طرح هایی است که انتظار می رود سطح خدمات پزشکی ارائه شده به ساکنان این منطقه را بهبود بخشد.

 

علی صبیح جاسم، معاون فنی فرماندار میسان، گفت که پروژه بیمارستان عمومی الکحلاء که هم اکنون در حال تدارک برای پذیرش بیماران است در صدر این پروژه ها قرار دارد.

 

او به موطنی گفت که این بیمارستان ظرفیت 100 تختخواب را دارد و برای ساخت آن 23 میلیون دینار عراق (19.8 میلیون) دلار هزینه شده است.

 

جاسم گفت که قرار است یک بیمارستان 100 تختخوابی دیگر که ویژۀ جراحی است، در شهر العماره ساخته شود که ساخت آن در اواخر امسال تکمیل خواهد شد.

 

سایر پروژه های در حال تکمیل عبارت هستند از یک مرکز درمان سرطان به هزینه 18.6 میلیارد دینار (16 میلیون دلار) که پرتو درمانی و شیمی درمانی را در بخش المیمونه عرضه می کند و همچنین یک بیمارستان بسیار بزرگ دیگر که در خدمت کودکان و مادران خواهد بود.

 

جاسم گفت که اکنون بیمارستان زنان و زایمان به وسیلۀ وزارت مسکن و بازسازی در حال ساخت است و گنجایش 260 تختخواب را خواهد داشت.

 

او گفت: مرحلۀ نخست ساخت این بیمارستان به پایان رسیده است و مرحلۀ دوم و پایانی آن نیز تا حدود 70 درصد تکمیل شده است. وی افزود: ما پیش بینی می کنیم که این پروژه را در اواسط سال آینده افتتاح کنیم.

 

جاسم گفت که در همین حال ساخت یک بیمارستان آموزشی 400 تخت خوابه به نیمه رسیده است. این بیمارستان دارای دانشکده های تخصصی پزشکی و یک مرکز درمان سرطان به اندازۀ کوچکتر است.

 

او گفت: اکنون مکاتبه هایی با وزارت بهداشت در حال انجام است تا ساخت این پروژه تکمیل شود.

 

وی اظهار داشت که شورای استانی تلاش دارد تا به وسیلۀ این پروژه بخش بهداشت را تقویت کند.

 

وی خاطرنشان کرد که به همراه مراکز بیمارستانی و تخصصی تحت ساخت، اتاق های متعدد جراحی در حال بازسازی است و همۀ مراکز بهداشتی هم به تجهیزات لازم و فوریتی پزشکی مجهز خواهند شد.

 

وی افزود که این ها شامل تجهیزات سنگ شکن [برای شکستن سنگ کلیه، مثانه، …]، تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی)، و ماشین های کاتتریزاسیون قلب [آنژیوگرافی کرونری] خواهد بود.

 

جاسم گفت که تلاش هایی برای تأمین امنیت کارکنان بخش پزشکی، به ویژه بخش بیهوشی و نیز سایر تخصص های پزشکی، در حال انجام است.

 

او اشاره کرد که کمبود کارکنان ماهر پزشکی چالشی مهم برای هر طرح یا برنامه ای است که هدف آن توسعۀ بخش بهداشت است. وی افزود: اما با همکاری وزارت بهداشت تلاش داریم تا این مشکل را حل کنیم.

 

بخشی از یک برنامۀ ملی بهداشت و تندرستی

دکتر حسن هادی باقر، مدیر عامل وزارت بهداشت، به موطنی گفت که این پروژه ها بخشی از طرح راهبردی و گستردۀ این وزارتخانه است که شامل ساخت چندین بیمارستان با ظرفیت های مختلف در سراسر کشور می باشد.

 

به گفتۀ او وزارتخانۀ یادشده از طریق این طرح تلاش می کند تا برای بخش بهداشت، که برای چندین دهه شاهد ساخت هیچ بیمارستان یا مرکز درمانی نبوده است، زیرساخت هایی را بسازد و همچنین خدمات بهداشتی و درمانی را به مناطق دور افتاده برساند.

 

او گفت: ما بی وقفه در تلاش هستیم تا خدمات بهداشتی عرضه شده به شهروندان را بهبود دهیم. این حقیقت دارد که به سطحی که خواهان آن هستیم، نرسیده ایم؛ اما شاخص های بسیاری مانند کاهش در میزان مرگ و میر کودکان، درمان بیماری های مزمن، و اجرای جراحی های تخصصی پیچیده وجود دارند که نشان می دهند چنین خدماتی به طور مداوم بهبود می یابند.

 

حبیب الطرفی، عضو کمیتۀ بهداشتی مجلس، به موطنی گفت که هدف ساخت پروژه های بهداشتی بیشتر در سراسر کشور تا وضعیت بخش بهداشت با کشورهای پیشرفته برابری کند.

پست بعدی

مناقصات دارو و تجهیزات پزشکی عراق منتشر شده در تاریخ 2013/9/5

د سپتامبر 9 , 2013
Graduated drain bottle Occlusion ureteric Baloon catheter Ureterostomy Catheter 8Fr Cummings -Baloon Nephrostomy Folley catheter 2 way Guide sleeve,sleeve lateral opening Urethral pressure Profile Catheter EMG Probes Prostatic spiral stent kit Percutaneous nephrostomy set Suprapubic (Baloon) cystotomy set Suprapubic Aspiration set Trocar with cannula tip Hydraulic urethral dilator & Accessory […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق