صادرات سیمان ایران به عراق از سر گرفته شد

 

صافدل در گفت‌وگو با ایسنا:

صادرات سیمان ایران به عراق از سر گرفته شد

 

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر صادرات سیمان ایران به عراق با مشکلی مواجه نیست، گفت: هیات دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران قرار داشته باشد.

 

حمید صافدل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه موضوع توقف صادرات سیمان ایران به عراق در هیات دولت این کشور مطرح شده و الان مشکلی برای صادرات سیمان به عراق وجود ندارد، افزود: ما این موضوع را هم به وزارت امور خارجه و هم به رایزن بازرگانی خود در عراق منعکس کردیم و آنها نسبت به انتقال این موضوع به دولت عراق اقدام کردند.

 

وی گفت: طبق آخرین اطلاع ما هم‌اکنون صادرات سیمان ایران به عراق روال طبیعی و عادی خود را دارد. فروشندگانی که تعهداتی از قبل داشتند می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند. اگر احیانا موردی در این زمینه مشاهده شد افراد می‌توانند به سازمان توسعه تجارت گزارش بدهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که دلیل توقف یکباره صادرات سیمان ایران به عراق چه بوده است؟ گفت: در مقطعی عراقی‌ها می‌خواستند از کارخانه‌های داخلی خود حمایت کنند. عراق سالانه حدود 17 میلیون تن مصرف سیمان دارد که حدود 14 میلیون تن آن‌را وارد می‌کند. از این 14 میلیون تن حدود 9 میلیون تن سیمان از ایران وارد عراق می‌شود. با این حساب سهم ایران از واردات سیمان عراق به حدود 64 درصد می‌رسد.

 

صافدل عنوان کرد: در شرایطی که پروژه‌های عمرانی زیادی در عراق وجود دارد و نیاز این کشور به سیمان بسیار بالا است، هیات دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور را کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران قرار دهد.

 

به گزارش ایسنا، در حالی سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود 70 درصد رسید که انتشار اخباری درباره برنامه دولت عراق برای توقف واردات سیمان از ایران از 10 تیر ماه امسال نگرانی‌های زیادی را در میان تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیمان به وجود آورده بود.

 

با این حال نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان خوزستان که نخستین بار از توقف صادرات سیمان ایران به عراق خبر داده بود، چهارم تیر ماه عنوان کرد که “دولت عراق مصوبه ممنوعیت واردات سیمان از ایران را لغو کرده است.”

 

اما دوباره نایب‌ رییس اتحادیه ‌صادرکنندگان سیمان خوزستان در تاریخ یازدهم تیر ماه خبر داد که از روز دوشنبه – 10 تیر – دوباره صادرات سیمان به عراق از بازارچه‌های مرزی مهران، شلمچه و چزابه متوقف شده و بازی عراقی‌ها در خصوص صادرات سیمان ایران همچنان ادامه دارد.

 

به گفته صادق سواعدی “معلوم است که عراق یک بازی را در خصوص واردات سیمان در پیش گرفته و تنها به فکر حمایت از تولید خود به هر طریقی است.”

 

ایران سال قبل در مجموع 830 میلیون دلار سیمان پورتلند (به استثنای سفید) صادر کرد که از این مقدار صادرات 558.7 میلیون دلار آن مربوط به بازار عراق بود. همچنین تازه‌ترین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در دو ماه نخست سال جاری صادرات سیمان کشورمان به عراق از نظر وزنی و ارزشی 34.6 و 30 درصد افزایش یافته و به ترتیب به 1.5 میلیون تن و 119.6 میلیون دلار رسید. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که در مدت زمان نخستین توقف صادرات سیمان به عراق بیش از 400 تن سیمان در مرزهای شلمچه، چزابه و مهران دپو شده بود. سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود 70 درصد رسید.

چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ – ۱۱:۲۲

ایسنا

پست بعدی

تسهیل ثبت شرکت‌های ایرانی و رفع موانع اقامتی در کردستان عراق

پ جولای 11 , 2013
دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت: حجم مبادلات اقتصادی ایران و کردستان عراق با احتساب ترانزیت‌ و گردشگری در سال 1391 به پنج میلیارد دلار رسید.   حسن کاظمی‌قمی، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، […]

ممکن است بپسندید

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق