تسهیل ثبت شرکت‌های ایرانی و رفع موانع اقامتی در کردستان عراق

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت: حجم مبادلات اقتصادی ایران و کردستان عراق با احتساب ترانزیت‌ و گردشگری در سال 1391 به پنج میلیارد دلار رسید.

 

حسن کاظمی‌قمی، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سفر هیات اقتصادی منطقه کردستان عراق به تهران و امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو طرف گفت: در چارچوب سیاست‌های توسعه همکاری بین ایران و عراق، همکاری‌های اقتصادی‌ به طور کلی با عراق و به طور خاص با منطقه کردستان در حال توسعه است.

 

او ادامه داد: با توجه به این‌که در کردستان ساز و کاری مستقل به لحاظ اقتصادی و سیاسی شکل گرفته است، برای نظم در همکاری‌ها و توسعه آ‌ن‌ها کمیته مشترک اقتصادی میان ایران و منطقه کردستان تعریف شده است.

 

 

 

به گزارش ایسنا، کامران احمد، وزیر عمران و مسکن منطقه کردستان و نماینده نخست‌وزیر در این منطقه و حسن کاظمی‌قمی، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در وزارت خارجه در این کمیته مسوولیت دارند.

 

 

 

کاظمی‌قمی با اشاره به امضای سند همکاری میان ایران و کردستان عراق در هفته جاری اظهار کرد: ‌این سند در چارچوب بحث و بررسی‌های صورت گرفته در کمیته مشترک اقتصادی به امضا رسید و در آن راه‌های توسعه همکاری، برداشتن موانع و مشکلات بر سر راه اجرای توافق‌ها مورد تاکید بوده است.

 

 

 

وی افزود:‌ این سند و توافق‌های صورت گرفته در چارچوب آن، بر حمایت دولت از بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری مشترک، صدور خدمات فنی و مهندسی، توسعه همکاری‌های مرزی، توجه به حل مشکلات و موانع در مرزها و مساله ترانزیت در ابعاد صنعتی، کشاورزی و خدماتی تاکید دارد.

 

 

 

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در وزارت خارجه اظهار کرد:‌ سال گذشته حجم همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و عراق به 12 میلیارد دلار رسید که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این رقم افزایش یابد و از این میزان سهم مبادلات میان ایران و منطقه کردستان در زمینه مبادلات غیرنفتی، خدمات فنی و مهندسی، صدور برق، سوخت، ترانزیت‌ و گردشگری به حدود پنج میلیارد دلار در سال 1391 است.

 

 

 

او ادامه داد: با افزایش حجم مبادلات اقتصادی و بازرگانی میان ایران و عراق به طور کلی، به همان میزان سهم روابط ما با کردستان نیز افزایش می‌یابد.

 

کاظمی‌قمی هم‌چنین از تلاش‌ها و اقدامات برای تسهیل حضور ثبت شرکت‌ها و حضور افراد و کارکنان شرکت‌ها در کردستان و رفع موانع اقامتی در چارچوب این تفاهم‌نامه خبر داد.

 

هفته جاری با حضور علی سعیدلو، معاون رییس‌جمهور در امور بین‌الملل توافق‌نامه گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و منطقه کردستان عراق توسط حسن کاظمی‌قمی، رییس ستاد توسعه همکاری ایران و عراق وزارت خارجه و کامران احمد، وزیر عمران و مسکن منطقه کردستان به امضا رسید.

 

چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ – ۱۷:۳۳

ایسنا

پست بعدی

مشخصات تماس رایزنان بازرگانی ج.ا.ایران در خارج از کشور

ج جولای 19 , 2013
وزارت صنعت، معدن و تجارت با محوریت سازمان توسعه تجارت ایران با توجه به اولویت بندی کشورهای هدف نسبت به انتخاب و اعزام رایزن بازرگانی به کشورهای دارای اولویت بیشتر اقدام میکند. در حال حاضر سازمان توسعه تجارت ایران مجوز اعزام 30 رایزن بازرگانی و ایجاد 10 شعبه خارج از […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق