عراق برای کاهش اثر خسارت های کشاورزی بوسیله داعش اقدام می کند


وزارت کشاورزی درحال تهیه یک طرح فوریتی برای جبران کمبود در زمینه تولیدات کشاورزی در شمال و غرب کشور است که به دنبال تسخیر زمین های این منطقه بوسیله «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) روی داد. غازی العبودی، معاونت این وزارتخانه، گفت که داعش نوارهای وسیعی از زمین های کشاورزی را که بزرگترین و غنی ترین مناطق کشاورزی عراق به حساب می آید را تصرف کرد. این منطقه از دشت نینوا تا کرکوک و استان صلاح الدین تا استان انبار امتداد دارد. او گفت: «وحشیان داعش بسیاری از زمین های تولید محصول را سوزانده، سرقت و ویران کردند و زیرساخت های کشاورزی در مناطق تحت کنترل خودشان را نابود کردند. آنها همچنین مقادیر انبوهی از محصولات، بذر، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی مورد استفاده برای کاشت، داشت و برداشت محصول را قاچاق کردند.» او گفت که پیش از تسخیر این مناطق بوسیله داعش، این وزارتخانه امیدوار بود که در زمینه انواع محصولات، غلات اساسی و انواع سبزیجات و میوه تا پایان سال جاری به خودکفایی برسد. العبودی گفت: «برنامه داشتیم که به تولید ۴٫۵ میلیون تن گندم در فصل برداشت گذشته برسیم در نتیجه نیاز داخلی برای این محصول تأمین می شد و مجبور به واردات آن نبودیم. اما به دلیل اعمال داعش تنها توانستیم ۳٫۲ میلیون تن تولید کنیم که درحدود ۸۰ درصد کل تقاضای داخلی را تأمین می کند.» که این وزارتخانه به منظور جبران کمبود تولید کشاورزی یک طرح فوریتی تدوین کرده است. که این طرح حول افزودن زمین های تازه کشاورزی در بخش های مختلف کشور که حاصلخیز است دور می زند و هدف از این کار تلاش برای برآوردن نیاز همه عراقی ها است.

او گفت که علاوه برآن، وزارت کشاورزی بهای بذر فروخته شده را به میزان ۸۰ درصد قیمت تولید آن کاهش داد و آب پاش، سیستم های پیشرفته آبیاری، ماشین آلات، نیازهای کشاورزی و ماشین های برداشت کمباین را منطبق با درآمد هر کشاورز یارانه ای خواهد کرد.

 

العبودی گفت که این وزارتخانه به برنامه پرداخت وام های ارزان و بدون بهره خود ادامه می دهد و برای یکپارچه کردن حمایت از این کشاورزان که در زمینه های مختلف فعالیت کشاورزی بویژه حفاظت، راهنمایی و آموزش کشاورزی به آنها داده می شود تلاش می کند.

اقدام های بعدی

عادل المختار، رایزن کمیته کشاورزی و آب مجلس، گفت که امیدوار است تا طرح وزات کشاورزی برای جبران کمبود تولیدات کشاورزی به اهداف مطلوب آن برسد یا دست کم سطح کنونی تولید را حفظ کند.

او گفت: «افزایش زمین های تحت کشت در استان های امن شاید به جبران کل کمبود در تولید کمک نکند، اما به طور حتم راه حلی مؤثر است که اثر مثبتی بر وضعیت کشاورزی خواهند داشت.»

او افزود که این وزارتخانه یک طرح کار عملیاتی را آغاز کرد که همچنین به «افزایش محصول به ازای هر دونم زمین کمک می کند که به نوبه خود در تولید کلی زمین های تحت کشت بازتاب خواهد یافت» و اشاره کرد که این طرح شامل «اقدام های پیشرفته برای حمایت از کشاورزان در همه مراحل کارهای کشاورزی است.»

باسم جمیل انطوان، اقتصاد دان، گفت: «نگرانی های واقعی در زمینه تولید ناخالص داخلی کشاورزی وجود دارد، زیرا کنترل داعش بر نوارهایی از زمین های کشاورزی که به تولید زمانی ۴۰ درصد کل غلات کمک می کرد ادامه دارد

پست بعدی

عراقی ها با خودروهای شخصی به ایران می آیند

س دسامبر 9 , 2014
بغداد-ایرنا-با انجام هماهنگی ها و برنامه ریزی های صورت گرفته و برداشتن موانع قانونی و مرزی، از این پس عراقی ها می توانند با خودروهای شخصی خود به ایران سفر کنند.   رضازاده رایزن بازرگانی ایران در عراق به ایرنا خبر داد: با توجه به ازدحام گسترده در مرزهای کشور […]

ممکن است بپسندید

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق