کرمانشاهی در گفت‌وگو با ایسنا: صادرات هندوانه به عراق متوقف شد

8

معاون کل سازمان توسعه تجارت درباره اخبار منتشر شده مبنی بر توقف صادرات هندوانه ایران به عراق گفت: فردا این موضوع را از طریق رایزن بازرگانی ایران در عراق، دفتر ویژه ایران در این کشور و اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق پیگیری می‌کنیم.

 

کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه باید یک بار برای همیشه وضعیت صادرات محصولات ایرانی به بازار عراق مشخص شود، گفت: نمی‌شود که طرف عراقی هر بار به بهانه‌های مختلف جلوی صادرات محصولات ایرانی به بازار این کشور را بگیرد. چندی پیش عراق جلوی صادرات سیمان ایران را گرفت و حالا نیز اخباری مبنی بر توقف صادرات هندوانه به بازار این کشور شنیده می‌شود.

 

او با بیان اینکه در ابتدا قصد داریم صحت توقف صادرات هندوانه به عراق را بررسی کنیم و بعد ببینیم که این توقف تنها مربوط به مرز قصر شیرین می‌شود و یا خیر گفت: حدود سه ماه پیش در بازدیدی که با رییس کل گمرک از مرز مهران داشتیم، متوجه شدیم که صف کامیون‌های صادراتی میوه و تره‌بار با صف کامیون‌های سیمان و تیرآهن یکی شده است. درخواست کردیم که این صف از یکدیگر جدا شوند و محموله‌های صادراتی میوه و تره بار با سرعت بیشتری از کشور خارج شوند.

 

کرمانشاهی با بیان اینکه دلیل جلوگیری از صادرات هندوانه ایران به عراق شروع فصل برداشت هندوانه در اقلیم کردستان بوده است، افزود: البته اتخاذ چنین تصمیمی چندان عجیب هم به نظر نمی‌رسد، چرا که خودمان هم چنین کاری می‌کنیم. به عنوان مثال در برهه‌های مختلف به دلیل حمایت از محصولات کشاورزی تولید داخل جلوی واردات محصولات مشابه خارجی را از طریق ممنوعیت واردات و یا افزایش تعرفه گرفته‌ایم.

 

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه عراق در حال حاضر شریک اول صادراتی ایران محسوب می‌شود گفت: با یک بار برای همیشه موضوع صادرات به عراق تعیین تکلیف شود و طرف عراقی باید همان رفتاری را با ما داشته باشد که با ترکیه دارد و نباید به بهانه‌های مختلف جلوی واردات کالا از ایران را بگیرد.

 

وی افزود: پیشنهاد کرده‌ایم که شرکت حمل ونقل مشترک ایران و عراق تشکیل شود تا از این طریق هزینه‌های حمل و بارگیری صادرات کالاهای ایرانی به عراق حداقل برسد.

 

کرمانشاهی با ابراز امیدواری نسبت به این که وزیر صنعت، معدن و تجارت بتواند روابط تجاری ایران را با کشورهای دیگر به ویژه همسایگان بهبود ببخشد افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد تجارت ایران با قاره آسیا انجام می‌شود و کشورهای همسایه بخش عمده‌ای ازاین تجارت را شامل صادرات و واردات را به خود اختصاص دهند.

 

به گزارش ایسنا، امروز برخی رسانه‌ها از توقف صادرات هندوانه ایران به عراق از طریق مرز قصر شیرین خبر دادند. رییس کنفدراسیون صادرات در همین زمینه اعلام کرد که دولت عراق به دلیل آغاز فصل برداشت هندوانه در این کشور جلوی واردات هندوانه از ایران را گرفته است.

8 دیدگاه برای “کرمانشاهی در گفت‌وگو با ایسنا: صادرات هندوانه به عراق متوقف شد

 1. مگر شما در ایران نیستید؟ چطور آقای کرمانشاهی از این موضوع بی اطلاع هستند؟ من فکر میکنم فقط عوام فریبی است.
  من شنیده ام آقای توفیقی معاون بازاریابی سازمان توسعه تجارت با رفتن شما به عراق مخالف است. آیا درست است؟ من مطالب سایت شما را دنبال میکنم در گروه هم عضو هستم، هیچکدام از رایزنها به فعالی شما نیستند. هیچ کشوری هم مهمتر از عراق برای ما نیست.
  چرا دو سال است ما در عراق رایزن نداریم؟
  اگر فکر میکنید صحبت با آقای نعمت زاده میتواند مشکل شما را حل کند بگویید تا وصاطت کنم.
  رسانه ها هم در اختیار هستند فقط بگویید تا مشکل را جهانی کنیم

  1. بنده هم موافقم فعالیت رایزن عراق بی نظیر است
   من برای اکثر رایزنها ایمیل داده ام فقط ایشان جواب نامه مرا دادند آنهم نیم ساعته
   حالا چرا دو سال است رایزن نداریم احتمالا ایشان پشتوانه محکمی ندارند
   این گروه قبلی هم که تا حامی نداشته باشی برایت کاری نمیکنند
   ان شاالله به زودی کارشان یکسره شود

  2. یک روز جلوی سیمان را میگیرند، یک روز جلوی خودرو را، یک روز جلوی هندوانه را، فردا هم جلوی همه صادراتمان را.
   چرا سازمان توسعه کاری نمیکند
   هندوانه را سر زمین میخرند 200 تومان آنهم خرده فروشها. پول کارگرش در نمی آید.
   در ثانی مگر ما در عراق رایزن بازرگانی داریم که ایشان میخواهند با او مساله را مطرح کنند. آقایان از زیردستانشان هم خبر ندارند.
   الان 18 ماه است در عراق رایزن نداریم

   1. وقتی اولویت کار با عراق، سیاسی میشود همین بساط را خواهم داشت
    یک صفارت قدرتمند و 5 کنسولگری داریم ولی رایزن بازرگانی نداریم

  3. مساله هندوانه است یا رایزن
   پیدا کنید پرتقال فروش را

 2. داستان اب معدنى چى شد، ایا هنوز دولت عراق جلوى وارداتش رو گرفته

  1. طی ۸ ماه گذشته ۳۵۵ هزار دلار آب معدنی به عراق صادر شده است

نظرات بسته شده اند.

پست بعدی

تولید روزانه 85 دستگاه سایپا 132 در عراق

ش آگوست 17 , 2013
مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه سایپا گفت : همزمان با اغاز فعالیت سایت خودروسازی سایپا در اسکندریه عراق ، روزانه 85 دستگاه سایپا 132 در این کشور تولید می شود. به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ؛ ناصر ترابی افزود : در این سایت دو خط مستقل برای تولید محصولات روز […]

ممکن است بپسندید

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق