عراق اولین کارخانه تولید خودرو را احداث می کند

به گفته مسئولین شرکت دولتی صنعت خودروسازی که بودجه این پروژه را تامین نموده ساخت اولین کارخانه اتومبیل سازی به پایان رسیده است.

حیدر الشبلی، مدیر رسانه ای شرکت، گفت که این کارخانه که خودروهای چهاردر سدان تولید می کند رسما در ماه اکتبر افتتاح خواهد شد.

این کارخانه 16 میلیارد دیناری (13.8 میلیون دلاری) که فضایی با مساحتی 340,000 متر مربع قرار گرفته است در الاسکندریه واقع شده است و بودجه آن از محل سود فروش خودروها و کامیون هایی که شرکت کسب کرده است، تامین شده است.

الشبلی گفت که سازه های فلزی، لیفت تراک ها، نقاله ها انتقال موتورها و سایر قطعات خودرو علاوه بر ماشین ها، ابزارهای مختلف تولید و انبارها این کارخانه را تشکیل داده اند.

عراق با کارخانه چینی بی وای دی، برای ساخت دو خط تولید خودرو در کارخانه قرارداد بسته است و قرار است کارخانه های دیگر هم سایر خطوط تولید را در تاریخی دیگر تولید کنند.

عراق قصد دارد با 15 شرکت مشابه از کشورهای دیگر مانند فرانسه، کره جنوبی و چین قرارداد ببندد. سال آینده کارخانه الاسکندریه قصد دارد ساخت کامیون های رنو را بر اساس قرارداد منعقد شده با این شرکت فرانسوی آغاز نماید.

الشبلی گفت که سایر پروژه های کارخانه شامل خطوط تولید کامیون های شهرداری که در کار تسطیح و تمیز کردن جاده ها استفاده می شوند می باشد و افزود که شرکت وی در حال حاضر در حال مذاکره با شرکت سوئدی اسکانیا می باشد تا ساخت خطوط تولید چنین خودروهایی را آغاز نماید.
وی گفت که این شرکت همچنین تلاش می کند مهارت ها و تجارب مهندسان و کادر فنی خود را با ثبت نام آنان در دوره های آموزشی خارج از کشور ارتقاء دهد.

وی گفت: نمایندگان شرکت های خارجی در خلال بازدیدهای خود برای مشاهده تولیدات در پروژه ها و کارخانه های شرکت، کارآمدی کارکنان ما و پیشرفتی که در رشته ساخت اتومبیل و کامیون سازی را مورد ستایش قرار دادند.

جهشی در صنعت

اسماعیل مطلک، ناظر کارخانه، گفت که خروجی تولیدی کارخانه بالا می باشد. این کارخانه برای تولید 20 اتومبیل در هر ساعت و 120,000 واحد در سال طراحی شده است.

مجموعا 2,000 نفر در این کارخانه کار خواهند کرد و پیش بینی می شود کارخانه 10,000 شغل به صورت غیر مستقیم ایجاد نماید.

مطلک گفت: صنعت خودرو عراق با افتتاح چند کارخانه و خطر تولید از کارخانه های مشهور بین المللی در آینده جهشی بزرگ به جلو خواهد کرد.

وی گفت که حمایت از این بخش صنعت بخاطر اهمیت اقتصادی و نقشی که در تامین نیاز کشور به خودرو ایفا می کند حائز اهمیت است.

ناهده الداینی، یکی از اعضای کمیته اقتصاد مجلس، گفت که افتتاح اولین کارخانه خودرو سازی نشانه گامی جدید در مسیر صنعت عراق که شاهد رشد قابل ملاحظه ای در سال های اخیر بوده است، می باشد.

وی گفت: امیدواریم این پروژه و پروژه های دیگر که قرار است افتتاح شوند، به یک مرکز واقعی تبدیل شده تا اتومبیل های و کامیون ها 100 درصد ساخت عراق باشند، چون عراق دارای شرایط اولیه این صنعت که مهمترین آن تجربه و منابع انسانی می باشد، است.

وی گفت: ما از این ایده که دولت باید حمایت خود از چنین فعالیت های صنعتی را تقویت کند حمایت می کنیم، چون یک ستون مهم برای اقتصاد ملی می باشد. ما در کمیته اقتصاد تلاش خواهیم کرد حمایت بیشتر برای ارتقاء و توسعه این بخش از صنعت را ارائه کنیم.

منبع: الموطنی

پست بعدی

Fwd: رایزن بازرگانی ایران در عراق

ج آگوست 2 , 2013
** مندرجات سایت رایزن بازرگانی ایران در عراق ( ererzazadeh.com ) ------------------------------ - راهکارها و پیشنهادهای ورود به بازار عراق - وظایف شعبه سازمان توسعه تجارت ایران و رایزن بازرگانی در عراق - مراکز اطلاع رسانی بازار عراق

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق