بانک تجارت عراق

مدیر عامل بانک تجارت عراق از توافق با وزیر شهرداری عراق برای توسعه خدمات بانک مربوطه در مورد حمایت و تسهیل عملیات بانکی در گشایش اعتبار، صدور ضمانت نامه بانکی، حمایت مالی از پروژه های دولتی خبر داد. وی با اعلام اینکه خدمات بانکی قابل ارائه توسط این بانک رو به توسعه است عنوان نمود طی سالهای گذشته تعداد کل کارتهای اعتباری صادره بالغ بر 20000 کارت بوده که از این تعداد 12689 کارت را بانک تجارت عراق صادر نموده است و درصد رشد آن طی دو سال گذشته 40 درصد بوده است. وی افزود با توجه به افزایش دارندگان کارت دستگاه های خود پرداز این بانک به 85 دستگاه افزایش پیدا کرده است.

تحلیل رایزن بازرگانی:

مطابق آمار بانک مرکزی عراق در حال حاضر 7 بانک دولتی، 23 بانک خصوصی، 13 بانک خارجی، 7 بانک اسلامی، 36 موسسه مالی و اعتباری و 10 شرکت سرمایه گذاری مالی در عراق فعال هستند ولی با وجود تعدد بانک، فعالیت بانکی در عراق از رونق چندانی برخوردار نبوده و گستردگی شعب آنها در سطح کشور و خدمات در حال ارائه قابل مقایسه با بانکهای کشورمان نیست به طور مثال بانک الرافدین بعنوان یکی از بزرگترین بانکهای عراقی تنها 160 شعبه در عراق دارد که 61 شعبه آنها فقط در پایتخت فعالیت میکند، ویا بانک الرشید تنها 136 شعبه در کل کشور دارد. در حالی که به طور مثال بانک ملی در ایران دارای 3300شعبه و یا بانک صادرات دارای 3200 شعبه و بانک کشاورزی 2000 شعبه میباشد. به طور متوسط میتوان گفت هر بانک عراقی حدود 13 شعبه دارد. این بدان معناست که بیشتر بانکهای عراقی تعداد انگشت شماری شعبه در عراق دایر نموده اند. به همین نسبت نیز انجام امور بانکی غیرکارآمد و مشکل است. نگاهی به تعداد کارتهای بانکی عراق در مقایسه با ایران نشان میدهد ایران با بیش از 83 میلیون کارت، برای هر نفر بیش از یک کارت و در عراق برای هر 1600 نفر فقط یک کارت بانکی صادر شده است.

تاریخ انتشار: ‏‏پنجشنبه‏، 2013‏/06‏/13

منبع: روزنامه الصباح

پست بعدی

قرارداد 2 میلیاردی شرکت اماراتی برای توسعه مجموعه ای توریستی در اقلیم کردستان عراق

چ ژوئن 19 , 2013
“هیرش محرم محمد” رئیس هیئت سرمایه گذاری اقلیم کردستان؛ اعلام کرد: شرکت “اعمار” قرار است با شرکت کردی “فاروق القابضه” قراردادی به مبلغ 2 میلیارد دلار برای توسعه مجموعه ای توریستی در اقلیم کردستان، امضا کند. شرکت ساختمانی “اعمار” تایید کرد که با یک شرکت سرمایه گذاری کرد قراردادی به […]

ممکن است بپسندید

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق