تصمیم هیات وزیران برای جلوگیری از واردات سیمان به عراق

در جلسه هیات وزیران که به ریاست نخست وزیر نوری مالکی برگزار شد ضمن تصویب تشکیل کمیته به ریاست معاون نخست وزیر در امور اقتصادی و با عضویت وزرای نفت، برق، حمل و نقل، تجارت و دارایی. یکی از وظایف این کمیته را تسهیل در ترخیص کالاها و ملزومات جهت اجرای پروژه های دولتی از طریق تسهیل روشهای گمرکی با همکاری اداره کل گمرک و مالیات و گذرگاه های مرزی عنوان نمود

هیات وزیران همچنین توقف واردات انواع سیمان بعلاوه سیمان سفید و آهک از 1 جولای 2013 را تصویب نمود.لازم به ذکر است توقف ثبت سفارشات واردات از 14می 2013 اعمال گردیده است. اختیار بازگشایی واردات سیمان به کمیته امور اقتصادی به پیشنهاد وزارت صنایع و معادن و وزارت بازرگانی، با تشخیص وزارت صنایع و معادن در صورت کمبود سیمان در سراسر کشور و یا افزایش غیرمتعارف قیمت سیمان تولید داخل واگذار گردید.

تحلیل رایزن بازرگانی:

با توجه به شروع فصل تابستان و نزدیکی ماه رمضان عملیاتهای عمرانی در کشور با کاهش قابل توجهی مواجه میشود. فلذا با وجود کالاهای قبلی اثر توقف صادرات سیمان با چندماه تاخیر مشخص خواهد گردید. ولیکن فرصت چند ماهه برای تجهیز و یا ایجاد کارخانه های تولید سیمان در کشور کافی نیست. از طرفی در حال حاضر نیز قیمت سیمان وارداتی با وجود کرایه حمل، هزینه تخلیه و بارگیری، مالیات و تعرفه واردات و سایر هزنیه ها پایین تر از سیمان تولید داخل است. فلذا این توقف واردات منجر به کاهش عرضه و بالارفتن بیشتر قیمت گردیده و در نهایت دولت پس از چند ماه توقف راه دیگری برای حمایت از صنعت داخلی سیمان مانند افزایش تعرفه در پیش خواهد گرفت.

این خبر از طریق جراید منتشر شده و به صورت رسمی منعکس نگردیده است. ولیکن با این وجود این دفتر پیگیر ترتیب ملاقات رسمی با وزارت بازرگانی و صنایع و معادن از طریق سفارت خواهد بود.

منبع: النور نیوز

رضازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دانلود گزارشها

د ژوئن 10 , 2013
Share on Facebook Tweet it Email ردیف عنوان تاریخ انتشار منبع تهیه زبان نوع تعداد صفحات    1 Doing business Iraq 2013 2013/01/01 Doing business English آماری تحلیلی 111 pdf 2 THE IRAQ BRIEFING BOOK 2010/12/01 بانک جهانی English آماری تحلیلی 125 pdf 3 Iraq; the World’s Fastest Growing Economy […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق