قطار شتابان توسعه در افلیم کردستان عراق؛

کردستان؛ آرامش و رشد اقتصادی پایدار

اقلیم کردستان عراق: اگر صدای انفجار بمب به گوش نرسید، اگر در خیابان ایست بازرسی وجود نداشت، اگر احساس امنیت و آرامش کردید و با مردمی قانونمند روبرو شدید، شک نکنید که در اقلیم کردستان عراق هستید.

متعجب نشوید اگر سربازان انگشتهایشان بر ماشه تفنگ ها نشانه نرفته است، زیرا اقلیم کردستان به مانند دیگر نقاط عراق با ناامنی و بی ثباتی دست و پنجه نرم نمی کند. برفراز آسمان این شهر هلی کوپترهای نظامی به پرواز درنمی آیند در حالی که این صحنه همه روزه بر پهنه آسمان عراق دیده می شود.

 

اغلب نیروهای پلیس در این شهر با رعایت مقررات و مؤدبانه با شهروندان و مسافران رفتار می نمایند و برخورد آنها بسیار متفاوت با آن دسته از نیروهای امنیتی است که در دیگر ایستگاههای بازرسی عراق مشغول به خدمت هستند.

 

در گذشته آن دسته از مسافرانی که از طریق مرز زمینی به اقلیم کردستان سفر می کردند شکایات بسیاری از نحوه رفتار تند و بد نیروهای امنیتی داشتند اما به گفته یک افسر که در پاسگاه بازرسی ورودی شهر مشغول به خدمت است دیگر اوضاع به مانند گذشته نیست و اینگونه رفتارها به تاریخ پیوسته است. این افسر در حالی این سخنان را ایراد می کند که مشغول تماشای لیست مسافرینی است که از بغداد برای تعطیلات عید رمضان به اقلیم سفر کرده بودند.

 

این افسر که به زبان عربی کاملاٌ مسلط بود علت اینگونه رفتارها را به عدم تسلط کارمندان به زبان عربی نسبت داد و گفت اما بعد از اتخاذ تدابیر لازم دیگر با اینگونه موارد مواجه نشده ایم.

تدابیر جدید عبارتند از استخدام کارمندانی که به زبان عربی تسلط کامل دارند در پاسگاه های ایست بازرسی به منظور ارائه تسهیلات بیشتر به مسافران و در انتظار نگذاشتن آنها به خدمت گمارده شده اند.

به محض اینکه بازرسی های لازم صورت می گیرد مسافران به سوی شهر اربیل به راه می افتند تصوری که مسافران عرب در ذهن خود ساخته اند کاملاٌ از میان می رود.

به جای دیدن صحنه های اسلحه، مواد منفجره و ساختمان های تخریب شده با گسترش آبادانی و امنیت بر شهری که می رود به پایتخت گردشگری عرب تبدیل شود، مواجه می شوند.

در اربیل هر روزه شاهد ظهور ساختمانهایی سربه فلک کشیده هستیم. خیابان ها مملو از پارک های زیبا و چشم نواز، شهربازی و کازینوهای غربی است.

به قول نوزاد هادی، استاندار اربیل، مسئولین این شهر در پی رقابت با دبی هستند و می خواهند از جنبه گردشگری، توسعه و آبادانی و اقتصادی با این کشور برابری کنند.

نوزاد هادی در گفتگو با سایت “نیقاش” اعلام کرد: اربیل روز به روز در حال توسعه است و می خواهیم با استفاده از تجربیات کشورهای توسعه یافته جهان، گام های سریع تری رو به توسعه و آبادانی برداریم.

وی می گوید: دولت اقلیم کردستان اهمیت ویژه ای برای گردشگری قائل است و بودجه زیادی به این منظور تخصیص داده تا آوازه اربیل به عنوان پایتخت گردشگری در کشورهای عربی بپیچد.

نوزاد هادی با اشاره به توسعه روز افزون اربیل اشاره کرد که اربیل مملو است از تولیدکنندگان لبنانی که کسب و کار خود را در شهرهای اقلیم کردستان به راه انداخته اند.

روزی نیست که هتل ها و مراکز زیبایی و درمانی پذیرای حضور جوانان لبنانی نباشد و همه اینها سوای رستورانها و مراکز خرید هستند. در کنار همه اینها چندین مرکز هنری لبنانی که مشغول به فعالیت مداوم هستند نیز به چشم می خورد. هم اکنون لبنانی ها در اربیل در حال رقابت با شرکت های ترک هستند.

شرکت های لبنانی از عرصه پوشاک، مواد غذایی گرفته تا ساختمان سازی در حال کار می باشند و همه اینها سوای از قراردادهای منعقد شده با حکومت اقلیم کردستان در حوزه های زیربنایی مسکن، بهداشت، انرژی و نفت است.

شمال محمد، یکی از بانیان صنعت هتلداری اقلیم در رابطه با افزایش تعداد گردشگران تأکید کرد: بخش صنعت گردشگری و تولید در چند سال گذشته توسعه قابل توجهی به خود دیده است.

در چارچوب فراهم سازی مقدمات تبدیل اربیل به پایتخت گردشگری عربی 2014 چندین نمایشگاه بین المللی و فعالیت های فولکور گوناگون در این شهر برگزار شده است.

تمامی این اقدامات در کنار توسعه و وجود امنیت و ثبات در اقلیم کردستان موجب شده است تا اقلیم تبدیل به مأوایی امن برای مردم دیگر بخش های عراق چه در زمینه گردشگری و چه مداوای پزشکی شود.

براساس آمارهای رسمی سازمان گردشگری، در تابستان گذشته تنها نزدیک به 2 میلیون مسافر به اقلیم کردستان سفر کردند که بیشتر آنها عراقی بودند و پیش بینی می شود تا پایان تابستان امسال این آمار بیشتر شود.

آمارهای موجود حاکی از این است که تعداد هتل ها و مهمانخانه های اربیل به بیش از 570 عدد رسیده اند که برخی از این هتل ها در سطح هتل های مجلل دنیا قرار دارند و تا پایان امسال قرار است این تعداد به 600 هتل و مهمانخانه برسد و همه اینها سوای 45 دهکده گردشگری است.

در چهارچوب ارائه همین تسهیلات چند شرکت گردشگری از مرکز و جنوب عراق کاروان های مسافرتی به مناطق مختلف اقلیم به راه می اندازند که در حال حاضر به جای سوریه و مصر به اقلیم کردستان سفر می کنند و اقلیم توانسته است این خلأ را پر کند.

در روزهای گرم تابستان هزاران گردشگر به اقلیم کردستان روی می آورند تا جایی که اهالی اربیل می گویند این شهر دیگر تنها متعلق به اربیلی ها نیست بلکه مملو شده از مردم با ملیت های مختلف و تمامی اینها سوای از آوارگانی است که از کشورهای همسایه به اقلیم روی آورده اند .

این ثبات و آبادانی تنها شامل اربیل نمی شود بلکه هر دو شهر سلیمانیه و دهوک نیز در حال توسعه روزافزون هستند.

در کنار همه این امتیازات البته عده زیادی از اهالی اقلیم کردستان و گردشگران از دست افزایش روزافزون قیمت ها در اقلیم گله می کنند و از دولت اقلیم خواستارند تا سیستم نظارتی مناسبی بر نحوه عملکرد بازار برقرار کنند تا آنجا که کار به جایی رسیده است که مردم مناطق دیگر عراق به علت گرانی ناچار می شوند برای تفریح روی به ایران و ترکیه بیاروند.

ساکنین اربیل معتقدند توسعه شهرهای اقلیم به علت وجود آزادی بیان در این شهرها بوده است.

به اعتقاد آنها در جایی مانند اربیل مردم این جرأت را دارند که برعلیه دولت و احزاب حاکم در این شهر اعتراض کنند، و برای اثبات این ادعا به چندین سند اشاره می کنند که گزارش های سازمان حقوق بشر نمونه بارز این اسناد است.

این گزارش از سوی روزنامه نگاری عرب نوشته شده که برای چند روز در اقلیم کردستان به سر برده است.

 

 

 

منبع: سایت نقاش

ترجمه: ستاره مصلح

رضازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

گشایش سومین نمایشگاه نفت و گاز اربیل

چ سپتامبر 4 , 2013
Share on Facebook Tweet it Email اقلیم کردستان عراق- برگزاری سومین نمایشگاه نفت و گاز به مدت سه روز در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق آغاز شد. به گزارش خبرگزاری کردپرس، سومین نمایشگاه نفت و گاز اقلیم کردستان عراق امروز 12 شهریورماه در شهر اربیل با مشارکت 45 شرکت از […]

معرفی نویسنده

ابراهیم محمدرضازاده

رایزن بازرگانی ایران در لبنان و رایزن سابق ایران در عراق