توسعه صادرات به رشد اقتصادی استان کمک می کند/تاکید بر رسمی شدن مرز سومار

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت های بسیار خوبی در بخش صادرات داریم، توسعه و تقویت این امر را موجب رشد اقتصادی استان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز یکشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان کرمانشاه که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: یکی از راه هایی که می تواند به توسعه استان کمک و شرایط بهتری برای رشد اقتصادی این دیار کمک کند توجه به بخش صادراتی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه کرمانشاه از مرزهای توانمندی در حوزه صادرات برخوردار است و باید تلاش کنیم تا همچنان بیشترین حجم صادراتی به عراق را از آن خود کنیم.
بازوند با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز دروازه صادرات ایران به عراق بوده است، گفت: در عین حال باید نیازهای بازار عراق و حتی سایر کشورهای همجوار نیز شناسایی و با توجه به آن ها به تولید محصول بپردازیم.
استاندار کرمانشاه در ادامه به ظرفیت های مناسب بازارچه مرزی سومار نیز اشاره کرد و گفت: باید همه افراد ذیربط برای رسمی شدن این مرز تلاش کنند.
وی گفت: براساس آمارهای منتشر شده در ۲ سه سال اخیر روند صادرات از مرز سومار پیشرفت بسیار خوبی داشته و این بیانگر قابلیت های بالایی است که در این مرز وجود دارد.
بازوند یادآوری کرد که خود وی این موضوع را از طریق مقامات وزارت کشور پیگیری می کند تا در آینده نزدیک شاهد رسمی شدن مرز سومار باشیم.

** صادرات ۹۶۰ میلیون دلاری از کرمانشاه در نیمه نخست امسال
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه نیز در این جلسه اظهار کرد: در نیمه نخست سال جاری آمار صادرات استان کرمانشاه به کشورهای هدف به ۹۶۰ میلیون دلار رسیده است.
خلیل حیدری افزود: از مجموع کل صادرات صورت گرفته ۴۴۳ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۳۰۷ دلار در گمرکات کرمانشاه، خسروی، پرویزخان و پاوه اظهار و صادر شده است.
وی همچنین عمده کالاهای صادراتی از طریق گمرکات استان را کاشی و سرامیک، کولر آبی، لوازم خانه داری و پاکیزگی، ظروف ملامین و سیب زمینی و گوجه فرنگی عنوان کرد.
حیدری تصریح کرد: عراق، افغانستان، ترکیه، امارات و هند مهمترین مقاصد صادراتی استان کرمانشاه محسوب می شود.