صادرات ۵۹۴ میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت ، معدن و تجارت ایلام از صادرات ۵۹۴ میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق خبر داد.

 صادرات 594 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراقبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام؛جمیل شوهانی اظهار کرد: ۲۴۸ میلیون و چهار هزار و ۸۴۷ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و ۳۴۶ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۷۸۵ دلار نیز مربوط به گمرک دیگر استان هاست که از این مرز به عراق صادر شده است.

وی از پیش بینی صادرات ۲ میلیارد دلاری کالا (صادرات استان ایلام و سایر گمرکات کشور) در سال جاری از مرز مهران به عراق خبر داد و افزود: با اقدام ها و تدابیر انجام شده توسط مدیریت ارشد استان و تفاهم نامه های ۲ جانبه با استان های همجوار میسان، واسط، دیاله و بابل در عراق، برنامه ریزی برای ۲ برابر شدن میزان صادرات در سال گذشته از مرز مهران انجام شد که بیشتر آنها تحقق پیدا کرد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام تاکید کرد: پارسال ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۷۶۷ دلار کالا از مرز مهران صادر شد که ۵۹۱ میلیون و ۵۷۱ هزار و ۵۰۲ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و یک میلیارد و ۷۰۹ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۲۶۵ دلار نیز مربوط به گمرگات دیگر استان ها بود.

شوهانی عمده ترین اقلام صادراتی (سایر گمرکات) در ۶ ماهه اول سال جاری از مرز مهران به عراق را مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خوردو، قطعات خودرو، مواد پتروشیمی اعلام کرد و یادآور شد: بیشترین میزان کالای صادراتی استان ایلام به عراق نیز سیمان و محصولات کشاورزی است.

به گفته وی در مدت یاد شده( نیمه اول سال جاری) بیش از ۸۸۰ مورد ثبت سفارش در سطح استان ایلام در حوزه تامین کالاهای صادراتی چون ماشین آلات و خطوط تولید نیز انجام شده است.

روزانه به طور متوسط محموله و کالاهای صادراتی و بازرگانی یک هزار دستگاه کامیون از طریق مرز بین المللی مهران پس از سیر تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شود.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در ۱۱ کیلومتری این شهرستان از کانون های مهم تردد زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به کشور عراق بشمار می رود.