۱۹/۷ درصد بازار عراق در دست ایران

ازار منطقه 
۱۹/۷ درصد بازار عراق در دست ایران

با وجودی که توصیه کارشناسان به دولت استفاده حداکثری از بازار عراق برای صادرات محصولات ایرانی است، اما این فرصت نزدیک به یک دهه است که از دست رفته، به طوری که به گفته ابراهیم رضازاده، دبیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت با وجود همه تلاش های صورت گرفته همچنان سهم ایران از بازار عراق قابل توجه نیست. آنطور که رضا زاده گفته قبلا حدود ۹ تا ۱۰ درصد از بازار عراق دست تجار ایرانی بود اما طی چهار سال گذشته این رقم افزایش یافت و پارسال به ٧/١٩ درصد رسید. همچنین ترکیه که ۲۵ درصد از بازار این کشور را در دست داشت سهمش به حدود ۲۱ درصد کاهش یافت.
رضازاده در گفت وگو با ایسنا همچنین گفته است که براساس آمار، ۳۷ درصد از صادرات ایران به عراق به کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و انواع میوه جات مانند هندوانه، گوجه و خیار مربوط می شود.
رایزن اقتصادی سابق ایران در عراق همچنین عنوان کرد: محصولاتی مانند انواع کنسرو، رب گوجه فرنگی، مرغ، تخم مرغ، گوشت و محصولاتی از این دست صادرات قابل توجهی به عراق دارند و پس از موادغذایی بیشترین حجم صادرات ایران به عراق به مصالح ساختمانی مانند میلگرد، کاشی، سرامیک، آهن آلات و کولرهای آبی مربوط می شود.

 جولان کولرهای آبی ایران در عراق
رضازاده با بیان اینکه بخش قابل توجهی از بازار کولر آبی عراق در اختیار ایران قرار دارد، گفت: در چهار ماه اول سال جاری کولرهای آبی نخستین قلم صادراتی ایران به عراق محسوب می شده اند.
وی همچنین عنوان کرد: البته برای حفظ و توسعه صادرات به این کشور همسایه لازم است از نظر کیفیت نیز کالاها مورد بررسی قرار گیرند. در این میان دولت عراق از سال ۱۳۹۰ به بازرسی کالاهای وارداتی پرداخته و برای آنها گواهی واردات صادر می کند با این حال گاه در برخی موارد شاهدیم که صادرکنندگان کشور به این بازار نگاه کوتاه مدت داشته و کیفیت چندان خوبی برای کالاهای خود در نظر نمی گیرند. البته در بیشتر موارد این موضوع به دلیل سفارش تاجران عراقی صورت می گیرد و از تولیدکننده ایرانی خواسته می شود با شرایطی خاص به تولید بپردازد.
دبیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت همچنین اظهار کرد: برخی نیز نگاه کوتاه مدت به این بازار دارند، اما توصیه ما آن است که برای حفظ برند ملی ایران، شرکت های مختلف تلاش کنند کیفیت خود را در حد مناسب نگه داشته و زیر بار درخواست های غیرمتعارف تجار عراقی نروند تا در آینده برند آنها در بازار عراق ارزش افزوده مضاعف داشته باشد.

 بخش عمده بازار عراق در دست ترکیه
رایزن سابق اقتصادی ایران در عراق همچنین عنوان کرد: طی سال های گذشته در بازار صادراتی عراق، ترکیه با در دست داشتن ۲۵ درصد از سهم بازار رقم بالایی را به خود اختصاص می داد که این رقم در سال گذشته به حدود ۲۱ درصد رسیده است.
وی در عین حال اظهار کرد: چین نیز در این بازار تقریبا همپای ما حرکت می کند، اما در مورد ترکیه باید توجه داشت که قدرت صادرات این کشور پنج برابر ما بوده و قیمت تمام شده آنها نیز در اکثر مواقع کمتر از ما است. از سوی دیگر ترکیه از ابتدا به عراق صادرات داشته است اما ما پس از سقوط صدام صادرات خود را آغاز کرده ایم.