اطلاعات پایه

اطلاعات پایه

 

در این بخش، اطلاعات پایهای کشور عراق شامل موقعیت جغرافیایی، مساحت، جمعیت، شهرهای مهم، واحد پول و … ارائه میگردد.

نام کشور

جمهوری عراق

موقعیت جغرافیایی

عراق در منطقه خاورمیانه واقع در جنوبغربی آسیا، بین کشورهای ایران، ترکیه، سوریه، اردن، عربستان و کویت قرار گرفته است.

مساحت

وسعت آن ۴۳۸٫۳۱۷ کیلومتر مربع
می­باشد که از لحاظ وسعت پنجاه و نهمین کشور جهان محسوب میشود. از کل مساحت این کشور ۴۳۲٫۱۶۲ کیلومتر مربع آن خشکی و ۹۵۰ کیلومتر مربع نیز مساحت آبها میباشد. عراق بیشترین مرز خاکی به طول ۱٫۴۵۸ کیلومتر را با ایران دارد و همچنین ۵۸ کیلومتر مرز آبی در خلیج فارس دارد.

همسایگان

کشور عراق از شمال با کشور ترکیه، از جنوب با کویت و عربستان، از شرق با ایران و از غرب با اردن و سوریه همسایه است. در واقع اکثر مرزهای این کشور به جز بخش کوچکی که به خلیج فارس منتهی میگردد، را مرزهای خشکی تشکیل میدهند.

به سبب قرار داشتن در میان سه قاره آسیا، افریقا و اروپا و نیز همسایگی با کشورهای ایران و ترکیه که از ابعاد مختلف بینالمللی دارای اهمیت (از جمله حمل و نقل، تجارت، سیاست و (… میباشند، عراق دارای موقعیت جغرافیایی استراتژیکی است.

 

جمعیت

براساس آمار سال ۲۰۱۶، جمعیت این کشور بالغ بر۳۸ میلیون نفر است که از این نظر سی و هفتمین کشور پرجمعیت جهان محسوب میشود.

شهرهای مهم

عراق دارای شهرهای عمده بصره، کربلا، نجف، اربیل، کرکوک، سامرا و سلیمانیه میباشد. شهر بغداد پایتخت و مرکز سیاسی، تجاری و ارتباطی این کشور میباشد و تقریباً در مرکز خاک عراق نیز قرار دارد و مرکز تجاری و اداری عراق بوده و بصره نیز شهر بندری مهم عراق است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری عراق از ۱۸ استان (به علاوه دولت محلی کردستان) تشکیل شده است.

 

 

واحد پول

واحد پول این کشور، دینار عراق است که به اختصار IQD نامیده می­شود. اسکناسهای رایج در این کشور ۲۵۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۵٫۰۰۰، ۱۰٫۰۰۰ ، و۲۵٫۰۰۰ و۵۰۰۰۰دیناری است.

در ابتدای سال۲۰۱۷ میلادی هر دلار برابر با۱٫۲۵۰ دینار عراق در بازار آزاد و قیمت دلار دولتی نیز ۱۱۸۴دینار بوده.

 

تفاوت زمان با ایران

به دلیل عدم گستردگی عرض جغرافیایی در عراق، تفاوت زمانی بخشهای مختلف آن کشور با مقیاس بینالمللی قابل ملاحظه نیست. از این رو ساعت کشور عراق )پایتخت( ۳+ ساعت GMT میباشد و با کشور ایران از لحاظ زمانی نیم ساعت اختلاف دارد. این تفاوت زمانی برای بیشتر مناطق عراق )به جز نواحی نزدیک به مرز غربی آن( صادق است.

لازم به ذکر است با توجه به وجود ساعت تابستانی در ایران، در تابستان این اختلاف ساعت به ۱٫۵ ساعت افزایش مییابد. فلذا در ۶ ماهه اول سال نیم ساعت و در ۶ ماهه دوم سال ۱٫۵ ساعت از ایران عقب تر است.